O tym, co łączy małpy Yunnan z Dniem Kobiet

Photo by Ecointersect
W sobotę zdarzyło się coś dziwnego – obejrzałam film przyrodniczy i mnie wciągnął. Nie wiem, czy to kwestia pałętających się po moim organizmie resztek hormonów, czy też po prostu brak pozytywnych obrazów dookoła, ale był to film dobry i ciekawy. Jego tytuł mówił o “małpach z Shangri-La”, czyli fikcyjnej krainy będącej synonimem harmonii i ogólnej szczęśliwości. Małpy te są dla siebie dobre, często się przytulają i dbają o siebie nawzajem, co nie jest częste w świecie zwierzęcym, nie mówiąc o ludzkim. Potrafią też stawiać młodym granice i dbać o swój komfort, co już mocno mnie natchnęło. Nawet młode, które straciło ojca, a mamę miało tylko przez chwilę, nie zginęło, bo reszta stada o nie dbała, jednocześnie pozwalając mu na naukę samodzielnego radzenia sobie z życiem.
Gdy film się skończył, pomyślałam sobie, że może moje marzenia o życiu w miłej atmosferze i wśród życzliwych ludzi nie jest aż takie naiwne – skoro nawet małpy potrafią… Tak się zwykło u nas mówić. Ludzkie poczucie wyższości nad innymi stworzeniami to zresztą temat na całkiem inną opowieść. Nawiązując do niego, można inaczej zerknąć na Dzień Kobiet – dzień, w którym wszystkie kobiety chodzą z przyklejonym uśmiechem i (nie)szczerze dziękują za ochłapy kwiatów, jakie im rzucono w nieeleganckiej folii. Żeby ten uśmiech był nieco szczerszy, wyszukałam kilka kolejnych sposobów na robienie zakupów (i prezentów!) z jednoczesnym dbaniem o świat wokół nas.
1. Skoro zaczęłam od zwierząt, to polecam akcję charytatywną Mokobelle. Z każdej sprzedanej sztuki biżuterii przeznaczonej na tę akcję aż 60% jej wartości trafia do organizacji zajmującej się psami oraz do Akcji dla Zwierząt Viva! Są to głównie naszyjniki i bransoletki, między innymi z symbolami psimi i kocimi, czyli dla miłośniczek zwierząt idealne pod każdym względem.
2. Moje nowe odkrycie to portal FaniMani. Umożliwia on dokonywanie zakupów na dotychczasowych wybranych przez nas stronach, ale za swoim pośrednictwem, dzięki czemu bez żadnych dodatkowych kosztów część wartości kupionych przez nas przedmiotów trafia do wybranej organizacji. Organizację można za każdym razem wybrać inną, a opcji jest mnóstwo, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dobry sposób na pomaganie BEZ wysiłku.
3. Na nieco podobnej zasadzie działa portal Do More, z tym że tutaj jest to jedna z opcji – cashback podczas zakupów na współpracującej z portalem stronie. Do tego można kupić konkretne rzeczy dla konkretnej organizacji lub przekazać datek, także do wyboru do koloru.
4. Ostatnia opcja, z której również zdarzyło mi się skorzystać, to Charytatywni Allegro. Zasad chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć – wybieramy cel i przedmiot z jednej z aukcji do niego przypisanych i kupujemy. Proste, szybkie i skuteczne.
Do pomagania wcale nie trzeba okazji, czasem trzeba przypomnienia. Jeżeli więc chcecie być o jeden krok bliżej do Shangri-La, warto go po prostu zrobić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *