Jak zmienić świat – przewodnik dla leniucha

Uff, znów chwilę mnie nie było – życie młodej mamy z chorowitym maluchem to jednak nie jest bułka z masłem 🙂 Na szczęście idzie ku dobremu, więc mogę wyjść z domowych pieleszy i zająć się rzeczami równie ważnymi, jak np. ratowaniem świata od zagłady 🙂
 
Tym razem słowa, które tu zamieszczę będą tłumaczeniem, bo ktoś inny napisał mądrze, więc nie będę po nim poprawiać – jak wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego. Otóż niedawno na stronie ONZ ukazał się świetny i przystępny dla czytelnika przewodnik dla leniucha, który chce zmienić świat wokół siebie. Pozwoliłam się sobie nim zafascynować, przetłumaczyć i puścić dalej w eter. W końcu czy dzień bez odrobiny wysiłku w kierunku ulepszenia świata nie jest dniem straconym?
Skończyć z ekstremalną biedą. Zwalczyć nierówność i niesprawiedliwość. Spowolnić zmiany klimatyczne. Wow. Globalne Cele Rozwoju są ważne, mają zmieniać świat i będą wymagać współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi i ważnymi decydentami. Wydaje się, że zwykły człowiek nie ma na to wszystko żadnego wpływu. Czy w takim razie trzeba się poddać?
 
Nie! Zmiana zaczyna się od Ciebie. Poważnie. Każdy człowiek na Ziemi – nawet ten najbardziej obojętny i leniwy – jest odpowiedzią na problemy. Na szczęście są pewne bardzo łatwe rzeczy, które każdy może robić bez wysiłku. Poniżej znajdziesz kilka z nich – tak na dobry początek 🙂
Poziom 1 – na tapczanie siedzi…gwiazda

Co można zrobić z wysokości kanapy?
– Oszczędzaj prąd, podłączając wszystkie urządzenia do listwy zasilającej i wyłączaj je całkowicie, gdy z nich nie korzystasz. Komputer też!
– Zrezygnuj z otrzymywania papierowych wyciągów bankowych, płać rachunki przez Internet lub telefon. Bez papieru = bez niszczenia lasu!
– Udostępniaj, a nie tylko klikaj lajki. Jeżeli widzisz ciekawy post w mediach społecznościowych o prawach kobiet czy zmianach klimatu, udostępnij go, aby Twoi znajomi też mieli szansę go zobaczyć. (ps. udostępnianie moich postów też się liczy :))
– Nie drukuj. Znalazłeś online materiał, który chcesz zapamiętać? Zanotuj sobie jego adres w notesie albo na komputerze i ogranicz w ten sposób zużycie papieru.
– Wyłącz światła. Telewizor czy komputer też emituje delikatne światło, więc jeżeli nie potrzebujesz innych jego źródeł – po prostu je wyłącz.
– Pobuszuj trochę po Internecie i kupuj tylko od firm, które postępują zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i nie niszczą środowiska.
– Zgłaszaj internetowych trolli. Jeżeli na tablicy na portalu społecznościowym czy w pokoju tematycznym na czacie zobaczysz szkodliwą wiadomość – zgłoś tę osobę.
– Szukaj informacji. Bądź na bieżąco z wiadomościami lokalnymi i z Globalnymi Celami Rozwoju online lub w mediach społecznościowych.
– Informuj o swoich działaniach na rzecz Globalnych Celów Rozwoju, używając hashtaga #globalgoals w mediach społecznościowych.
– Zmniejsz zużycie dwutlenku węgla! Oblicz swój ślad węglowy (np. tutaj) i działaj, jeżeli jest za duży.
Poziom 2 – czyli zostań bohaterem we własnym domu 🙂
 
Co można zrobić w domu?
– Susz na powietrzu. Pozwól swoim włosom i ubraniom schnąć naturalnie, bez użycia suszarek. Jeżeli robisz pranie, dbaj o to, żeby cała była wypełniona ubraniami.
– Bierz krótkie prysznice. Kąpiele w wannie oznaczają o wiele większe zużycie wody niż 5-10 minut prysznica.
– Jedz mniej mięsa, drobiu i ryb. Do ich produkcji potrzebnych jest więcej zasobów niż w przypadku roślin.
– Zamrażaj świeże produkty i resztki, jeżeli nie zdążysz ich zjeść. To samo możesz zrobić z jedzeniem na wynos, jeżeli wiesz, że następnego dnia go nie spałaszujesz. Zaoszczędzisz żywność i pieniądze.
– Papier, plastik, szkło i aluminium pochodzące z recyklingu pozwalają ograniczać ilość odpadów.
– Kupuj produkty możliwie najmniej zapakowane.
– Unikaj wstępnego nagrzewania piekarnika. Jeżeli to możliwe, rozpocznij pieczenie w momencie włączenia piekarnika.
– Uszczelnij okna i drzwi.
– Wyreguluj termostat.
– Wymień stare urządzenia na modele energooszczędne.
– Jeżeli jest taka możliwość, zamontuj panele słoneczne w domu. Dzięki nim rachunek za prąd będzie niższy!
– Połóż dywan na podłodze. Dywany i wykładziny zatrzymują ciepło w domu i ograniczają konieczność jego ogrzewania.
– Nie płucz. Jeżeli używasz zmywarki do naczyń, nie płucz ich przed włączeniem urządzenia.
– Wybierz lepszą opcję pieluchową dla dziecka. Otulaj swojego malucha pieluchami wielorazowymi lub jednorazowymi, ale ekologicznymi.
– Odśnieżaj ręcznie. Unikaj mechanicznych odśnieżarek i trochę się poruszaj.
– Używaj zapałek zamiast plastikowych, wypełnionych gazem zapalniczek.

Poziom 3 – Dobry sąsiad

Co można zrobić poza domem?
– Kupuj lokalnie. Wsparcie firm z sąsiedztwa daje ludziom zatrudnienie i pozwala ograniczyć transport na duże dystanse.
– Kupuj sprytnie – planuj posiłki, używaj list zakupów i unikaj kupowania pod wpływem impulsu. Nie daj się sztuczkom marketingowym, przez które kupisz więcej, niż potrzebujesz. Jak wyrzucisz, to i tak nie zaoszczędzisz.
– Idąc do restauracji i składając zamówienie na owoce morza, zapytaj, czy pochodzą ze zrównoważonego źródła. Tylko takie kupuj też w sklepie.
– Używaj roweru, chodź lub korzystaj z transportu publicznego. Samochodu używaj, gdy przemieszczasz się razem z pasażerami.
– Używaj wielorazowych butelek na wodę. W ten sposób zmniejszysz ilość produkowanych odpadów.
– Idąc na zakupy weź własną torbę. Zrezygnuj z reklamówek na rzecz toreb bawełnianych.
– Bierz mniej serwetek – czyli weź tylko tyle, ile naprawdę zużyjesz.
– Kupuj rzeczy z drugiej ręki. Produkty fabrycznie nowe nie zawsze są najlepsze.
– Oddaj to, czego już nie używasz. Lokalne organizacje charytatywne z radością przyjmą lekko zużyte ubrania, książki i meble.
– Szczep siebie i dzieci. Ochrona Twojej rodziny przed chorobami oznacza też lepsze zdrowie publiczne.
– Dbaj o samochód. Auto w dobrym stanie to lepsze parametry dla środowiska.
– Korzystaj z prawa głosu podczas wyborów władz lokalnych i państwowych.
 
Uff, to tylko niektóre z rzeczy, które każdy z nas może robić. Dla zainteresowanych polecam stronę ONZ, z której tekst pochodzi, a gdzie znajdziecie wiele innych informacji. Mamy przed sobą nieco dłuższy weekend, który sprzyjać może “dobrym zmianom”. No, to do roboty 🙂
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *