5 sposobów na to, by ułatwić sobie życie

Uff, udało się. Wróciłam 🙂 Wróciłam z krainy pecha, problemów technicznych i dziecięcego zapalenia krtani. Nie użalam się nad sobą, o nie. Wręcz dzięki tej krótkiej przerwie nauczyłam się sporo nowych rzeczy, którymi chętnie się podzielę. Choć moje życie nieco się skomplikowało, jednocześnie stało się o wiele prostsze, bo zrozumiałam, jak je sobie ułatwić. Dzięki temu mogę Ci pokazać…

1. Pokochaj siebie

Naprawdę – to jest tak proste, a zarazem bardzo trudne i trzeba sobie z tym paradoksem poradzić. Jestem akurat po lekturze książki Wayne’a Dyera “Pokochaj siebie” i mogę się z nim zgodzić w 100% – wszystkie nasze problemy, fochy, kłótnie itp. biorą się z tego, że dajemy sobą manipulować lub chcemy to robić wobec innych. Od przedszkola uczą nas, czego wymaga od nas “system”, chcemy się podobać, dostawać dobre oceny i osiągać sukcesy. Problem w tym, że najczęściej nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy sami dla siebie, bez sugerowania się innymi. Sekretem jest pokochanie siebie i dążenie do własnego rozwoju – tu rozumianego jako realizacja siebie, swojej drogi życiowej i korzystanie z każdej chwili. Obecność w teraźniejszości, a nie narzekanie na przeszłość lub obawa przed przyszłością. Brzmi znajomo? Tak, to samo mówią stoicy oraz Dale Carnegie w książce “Jak przestać się martwić i zacząć żyć”. Dyer mówi też, że podstawową wolnością każdego człowieka jest wybór – to od nas zależy, czy będziemy się czuć chorzy czy zdrowi (nawet chorobę można według niego przechodzić lepiej lub gorzej – i ja się z tym zgadzam), wartościowi lub nie (tu trzeba odrzucić, co mówi nam na ten temat społeczeństwo/media/ciocia Kasia i słuchać siebie), a także, czy zrezygnujemy z unieszczęśliwiającego szukania aprobaty innych. Pokochanie siebie bardzo ułatwia życie, bo ściąga z nas ogromny ciężar – decydujemy sami o sobie, nie ograniczając przy tym innych. Jak pisał Henry James już w 1906 roku:

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś?

2. Myśl o innych

Jedynie ktoś, kto kocha siebie może prawdziwie pomagać innym. Dlaczego? Bo nie robi tego, by poprawić mniemanie o sobie czy swój wizerunek na zewnątrz, ale dla drugiej osoby. Jeżeli więc pierwszy punkt mamy już za sobą, to czas popatrzeć dookoła. Prawdziwie wartościowe życie zawsze wiąże się z drugim człowiekiem/stworzeniem. Dlatego nie warto zamykać się w swojej skorupie (czytaj rodzinie, grupie, społeczności), tylko patrzeć dalej – może ktoś/coś potrzebuje naszej pomocy? To mogą być naprawdę drobne rzeczy, jak życzliwe podejście do kasjerki w supermarkecie, banalne już ustąpienie miejsca starszej osobie czy przepuszczenie w kolejce rodzica z małym dzieckiem, ale też niemarnowanie swojego jednego procenta podatku czy głosowanie w każdych wyborach, jakie są. To naprawdę ułatwia życie, bo czyni je znośniejszym, przyjemniejszym. Nasz świat zmienia się codziennie i warto do tego przykładać dobrą rękę.

3. Czytaj etykiety

Ok, to nie zawsze ułatwia życie, bo na początku przynajmniej wydłuża zakupy i bywa przyczyną frustracji (jak ciężko jest znaleźć jogurt składający się tylko z mleka i kultur bakterii? Baaaardzo ciężko!). Jednak na dłuższą metę, jeżeli chcemy ominąć problemy skórne, trawienne i ogólnożyciowe, warto zwracać uwagę na to, co kupujemy. Dotyczy to właściwie wszystkiego – od żywności, przez kosmetyki, po ubrania, meble i dodatki do domu. Wiecie na przykład, że parafina zawarta w tak uwielbianych teraz świecach zapachowych uwalnia podczas spalania substancje mogące podrażniać drogi oddechowe? Każdy zakup to wybór, a jeżeli będzie on świadomy, tym lepiej dla nas, naszego zdrowia i portfela oczywiście.

4. Oszczędzaj

Wiem, w Polsce nie lubimy tego słowa, bo kojarzy się z czasami, gdy trzeba było zaciskać pasa i walczyć o każde dobro materialne. W ramach odreagowywania jesteśmy teraz krajem nadmiaru – produktów jednorazowych, styropianowych pudełek na jedzenie na wynos i smrodzących, starych samochodów sprowadzanych najczęściej z państw, w których się je wycofuje z powodów ekologicznych. No cóż, do wszystkiego trzeba dorosnąć. Polacy zawsze mówią, że nie mają pieniędzy, a potem w weekend trudno jest znaleźć miejsce parkingowe pod supermarketem. Pieniądze są, zmienia się tylko ich ilość i przeznaczenie, ale o tym zazwyczaj decyduje każdy z nas. Ułatw sobie życie i odkładaj co miesiąc – nawet drobna suma ma znaczenie, bo daje choć odrobinę poczucia bezpieczeństwa, że na tak zwaną “czarną godzinę” coś już będzie. Dodatkowe leczenie, nagły wyjazd, zmiana pracy, choroba itp. – wszystko się może zdarzyć i choć nie trzeba o tym na co dzień myśleć, warto się zabezpieczać.

5. Uśmiechnij się

Życie bywa trudne, zaskakuje nas co rusz nowymi sytuacjami, stawia w obliczu wyzwań i potrafi nieźle przetrzepać skórę. Jak sobie z tym radzić? Poza wspomnianą już uważnością, pełną obecnością w teraźniejszości i stawianiem czoła każdej sytuacji, warto się po prostu uśmiechnąć. Do siebie, dziecka, partnera, sprzedawcy, kasjerki czy współpasażera w tramwaju. Aby się uśmiechnąć, trzeba uruchomić aż 17 mięśni, a co w zamian? Lepsze samopoczucie, większa wiara, że się uda, zyskanie sobie sympatii/dobrego nastawienia nawet obcych osób i milszy dzień. Ułatwmy więc życie sobie i innym i zrezygnujmy z ponuractwa – życie i tak jest już wystarczająco trudne, więc uśmiechnij się 🙂

Dziś Tłusty Czwartek – dzień obfitości, obżarstwa i czerpania z życia. A jutro? Idzie wiosna. To idealny czas, żeby ułatwić sobie życie 🙂

5 komentarzy do “5 sposobów na to, by ułatwić sobie życie

  1. Mój chłopak śmieje się ze mnie, że za każdym razem jak kupuję jakiś bardziej przetworzony produkt żywnościowy, to wgapiam się w eykiety 🙂 To taki nawyk, który narodził się jakieś pięć lat temu, kiedy zmieniłam dietę. Dzisiaj już inaczej nie umiem – gdybym tego nie robiła, miałabym wrażenie, że nie traktuję serio sama siebie 🙂

    1. Mam tak samo 🙂 Zakupy trwają i trwają, ale za to satysfakcja z lepszego jedzenia i życia pozostaje 🙂

  2. Takie proste, ale wcale nie łatwe do zastosowania 🙂
    Jednak z powodzeniem wprowadzam w życie te zasady (może oszczędzać mi trudno), ale potwierdzam, że warto. Nasze życie stanie się łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *