5 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce – subiektywny ranking

Oto jest! Nastał ten dzień, w którym ideologia ściera się z marketingiem, a ciężki glan z delikatnym trzewikiem na obcasie. Oto marzenie specjalistów od sprzedaży i koszmar polityków u władzy – Dzień Kobiet. Część z nas dołączy dziś do Międzynarodowego Strajku Kobiet, część poprzestanie na westchnieniu irytacji, gdy usłyszy kolejny raz te same życzenia lub slogan reklamowy, a jeszcze inna część uśmiechnie się na widok zmęczonego tulipana w celofanie. A ja? Zapraszam na pierwszy ranking Audrey Cafe…

Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, żeby przełamać konwencję. Rankingi są bardzo męskie, a gdy ktoś zapyta o pięciu najbardziej wpływowych Polaków, propozycje sypią się jak z rękawa. Co do kobiet, jest gorzej. Niby są, ale właściwie to ich nie ma. Poza polityką ciężko znaleźć postacie kobiece o wpływie – powiedzmy – prawdziwym, a nie marketingowym. Kiedy zaczęłam na ten temat dyskusję na moim profilu na FB, okazało się, że jest kłopot z tym, co jest promocją, a co prawdziwym wpływem. Jaką więc opcję przyjęłam?

O subiektywności rankingu

Otóż założyłam, że wpływ oznacza realne działania na rzecz zmiany zastanej sytuacji. Dotyczy to wszystkich sfer życia – polityki, kultury, społeczeństwa, prawa. Nie chodzi o umiejętność robienia wokół siebie szumu i napędzania sprzedaży danym markom, ale o potrzebę zaangażowania i tak wyświechtanego już zmieniania świata na lepsze. Ranking więc jest jak najbardziej subiektywny i odnosi się do Polski teraźniejszej, zaplątanej w dziwaczną rzeczywistość i próbującej poradzić sobie ze zmianami na świecie.

Zaczynamy odliczanie?

 5. Monika OlejnikDziennikarka. Propozycja uwzględnienia jej w rankingu najpierw mnie zaskoczyła, a potem zastanowiła. W mediach tak zwanych bulwarowych pojawia się głównie z powodu swojego uwielbienia do drogich butów i ekscentrycznych czasem ubrań, ale w mediach tak zwanych opiniotwórczych nie ma drugiej takiej. Jest silna, wyrazista, odważna, choć jednocześnie nie boi się okazywać emocji. Głośno mówi, co myśli, domaga się szacunku i wspiera walkę kobiet o należne prawa. Kobieta-rakieta, niebanalna i wciąż mówiąca silnym głosem o tym, co w polityce i politykach trzeba zmienić.

4. Beata Szydło

Kobieta-zagadka, kobieta-cień władcy, kobieta-marionetka, kobieta-premier. Wszystkie te określenia są odpowiednie i żadne nie jest zgodne z prawdą. Kobieta-paradoks jednym słowem. Premier jednego z największych krajów Unii Europejskiej, zdająca się działać niesamodzielnie, choć czasem odważnie. Wykazała się talentem w obszarze marketingu politycznego podczas kampanii prezydenckiej, a w “nagrodę” wysforowano ją na premiera. Nazywana “Kaczyńskim w spódnicy” odnajduje się na swoim stanowisku, choć niektórzy wróżą, że już niedługo. “Wprost” wybrało ją właśnie najbardziej wpływową Polką, a co ona mówi o byciu kobietą?

To, iż stoję na czele rządu, a w samym rządzie pracuje wiele kobiet, jest dowodem na to, że kobiety w naszym kraju mogą odgrywać istotną rolę, nawet w takiej dziedzinie, jaką jest polityka – wydawałoby się – zdominowana przez mężczyzn.

I z okazji dzisiejszego święta politycznie nie będę brnąć dalej 🙂

3. Krystyna Janda

źródło: culture.pl

Aktorka, dyrektorka prywatnego teatru, przedsiębiorczyni, działaczka, feministka. Kobieta-legenda, sławna, wyrazista, po przejściach. Kiedy w październiku zeszłego roku rzuciła pomysł ogólnopolskiego strajku kobiet, wzorowanego na strajku Islandek z roku 1975 (wtedy 90% kobiet przez jeden dzień powstrzymało się od pracy zawodowej i domowej), poszły za nią tysiące Polek. Tak zwany czarny protest okazał się wielkim sukcesem i przedsięwzięciem, które zaistniało we wszystkich mediach i dzięki temu udało się powstrzymać wprowadzenie bardzo restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej. Taką samą inicjatywę Krystyna Janda podjęła teraz, namawiając Polki do udziału w Międzynarodowym Strajku Kobiet, który odbędzie się dziś. Jaki będzie odzew? Zobaczymy. Już tyle wystarczy, żeby uznać jej wpływ na sytuację w Polsce.

2. Małgorzata Gersdorf

Profesor nauk prawnych, pierwszy prezes Sądu Najwyższego (forma tak męska, że aż boli), sędzia. Od jakiegoś czasu pod politycznym ostrzałem, gdyż zapowiedziała obronę prawa przed zakusami polityków. Kobieta silna, niezależna, niepodatna na wpływy. Specjalistka w swojej dziedzinie, odważnie wypowiadająca się na temat obecnej sytuacji w Polsce, autorytet. Pewnie mało znana tak zwanemu ogółowi, ale jako najwyższy rangą sędzia w Polsce ma ogromny wpływ na to, co się dzieje – i będzie się działo – w naszym pięknym kraju.

1. Ty

No wiem, może nieco tani chwyt, ale to prawda. Zbyt często Polki rezygnują z wpływania na świat wokół siebie, zamykając się tylko w swoich światach. Tymczasem od naszych decyzji zależy bardzo wiele. Począwszy od tego, jak traktujemy same siebie (czy zważamy na swoje potrzeby, słuchamy intuicji, czy też “poświęcamy się” dla innych), przez odnoszenie się do innych kobiet (szacunek, wsparcie, pomoc, krytykanctwo, lekceważenie itp.), sposób wychowywania dzieci, wybór drogi życiowej, po tak banalne czynności jak zakupy spożywcze (wybór ma znaczenie) czy sposób odżywiania i spędzania wolnego czasu. Wszystko ma znaczenie. Czasem musimy też zdobywać się na odwagę i nauczyć się mówienia głośno o swoich potrzebach. Nie każda z nas musi być feministką, ale warto, żeby każda dbała o siebie jako kobietę. Kobiecość ma wiele różnych obliczy, a każde z nich może mieć wpływ na otaczający świat.

Wszystkiego najlepszego wszystkim Kobietom!

11 komentarzy do “5 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce – subiektywny ranking

  1. Zupełnie nie spodziewałam się takiego zakończenia 🙂 To prawda – chyba zbyt rzadko myślę o sobie jako o kimś, kto ma realny wpływ na swoje życie,karierę i generalnie na ten kawałek świata wokół siebie. Dziękuję Ci bardzo za motywację – i za umieszczenie mojej skromnej osoby na podium 😉

    1. Ależ proszę bardzo 🙂 Myślę, że ten problem dotyczy wielu z nas – często zapominamy, jak wiele od nas zależy. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *